You are currently viewing Pārtikas alerģija un nepanesamība zīdainim

Pārtikas alerģija un nepanesamība zīdainim

Kas ir pārtikas alerģija un kas ir pārtikas nepanesamība? Kas tām ir kopīgs, un kas atšķirīgs?

Alerģija ir palielināts organisma jūtīgums pret svešu vielu iedarbību. Pārtikas alerģija bieži tiek vienādota ar nepanesamību, tomēr, lai arī simptomi ir līdzīgi, šīs diagnozes ir atšķirīgas. Pārtikas alerģiju izraisa organisma imūnās sistēmas reakcija uz alergēnu – pārtikas produkta specifisko olbaltumu, savukārt pārtikas nepanesamība ir saistīta ar organisma jūtīgu reakciju uz pārtikā esošajām vielām – pārtikas piedevām, pārtikā esošo bioloģiski aktīvo vielu. Nepanesamību var izraisīt arī gremošanas procesam nepieciešamo fermentu trūkums zarnās. Alerģijas iemesls ir organisma pastiprināta jūtība, savukārt nepanesamība neizraisa imūnsistēmas reakciju. Klīniski nepanesamība ir sastopama biežāk par alerģiju.  

Alerģiju izraisošie produkti

Gandrīz katrs produkts mazuļa ēdienkartē var izraisīt alerģisku reakciju, tostarp arī mazuļa pirmais un svarīgākais uzturs – mātes piens. Samērā izplatīta ir gan piena cukura jeb laktozes nepanesamība, gan alerģija pret piena olbaltumu. Citi produkti, kas visbiežāk izraisa alerģisku reakciju zīdaiņiem ir olas (īpaši olas baltums), pākšaugi, graudaugi, zivis un vēžveidīgie, gaļa, rieksti (īpaši zemesrieksti), nerafinēta eļļa, daži kultūraugi (piemēram, selerijas, pētersīļi, burkāni, tomāti) un atsevišķi augļi un ogas (piemēram, persiki, aprikozes, ķirši, avenes, zemenes). Šie produkti, lai izvairītos no alerģiskas reakcijas, profilaktiski nav jāizslēdz no ēdienkartes. Tie ir jāiekļauj bērna uzturā atbilstošā vecumā tāpat, kā jebkurš cits produkts. Arī māmiņai, kas baro mazo ar krūti, nav jāievēro piesardzība ēdienkartē. Vienīgi vecākiem jābūt modrākiem tad, ja kādam no ģimenes locekļiem bijusi vai ir pārtikas alerģija, jo, lai arī netiek uzskatīts, ka alerģija spēj iedzimt, augstāks alerģijasrisks ir tiem bērniem, kuriem ģimenē kāds cieš no pārtikas alerģijas

Reakcijas izpaušanās

Ja mazulim ir kāda pārtikas produkta nepanesamība vai alerģija, tā var izpausties divos veidos. Ātrā tipa reakcija parādās uzreiz pēc saskarsmes ar alergēnu vai pāris minūtes vēlāk. Izplatītākie simptomi ir tūska, nātrene, vemšana un caureja. Kavēta tipa reakcija izpaužas pēc 24 h vai pat pēc trīs līdz četrām dienām. Zīdaiņiem kavētā tipa reakcija visbiežāk izpaužas kā ādas apsārtums vai nieze, vēdera izeja ar asins stīdziņām, vemšana, atgrūšana. Parādoties simptomiem un apstiprinoties diagnozei, vecākiem nevajadzētu noskumt, jo pārtikas produktu izraisīta alerģiska reakcija – gan nepanesamība, gan alerģija – zīdaiņiem visbiežāk ir īslaicīga un nesaglabājas uz visu mūžu.

Speciālie maisījumi

Gremošanas sistēmas problēmas zīdaiņiem ir ļoti izplatītas. Mātes piena aizstājēji jeb mākslīgie piena maisījumi noder gan laktozes nepanesamības un piena olbaltuma alerģijas, gan citu gremošanas sistēmas problēmu gadījumā.

Tirdzniecībā pieejams plašs klāsts labas kvalitātes mātes piena aizvietotāju, kas ne tikai palīdz cīnīties ar dažādām gremošanas sistēmas problēmām, bet arī kalpo par pilnvērtīgu uzturu mazulim. Piena laktozes nepanesamības vai olbaltumvielu alerģijas gadījumā nopērkami pielāgoti piena maisījumi, kuru pamatā ir augu izcelsmes bioloģiski augstvērtīgs sojas proteīns.

Pārtikas izraisītas caurejas gadījumos noder maisījums, kura sastāvā ir augsts banānu šķiedru saturs, kas palīdz normalizēt vēdera izeju. Turklāt tā sastāvā ir samazināts laktozes un tauku saturs, lai vēl vairāk atvieglotu gremošanu.

Maisījumi pielāgoti arī tādām mazuļa gremošanas sistēmas izpausmēm kā vēdera uzpūšanās, aizcietējums un kolikas. Šāda maisījuma sastāvā ir lipīdi, kas palīdz regulēt vēdera izeju un mazināt kolikas, tajos ir arī samazināts laktozes sastāvs, lai palīdzētu atvieglot gremošanu un mazināt gāzu rašanos, savukārt sastāvā esošais hidrolizētais olbaltums palīdz mīkstināt vēdera izeju un mazināt kolikas. Lai cīnītos pret pastiprinātu piena atgrūšanu radīts maisījums, kura sastāvā ir ceratoniju augļu sveķi, kas maisījumu padara biezāku. Specializētos piena maisījumus papildina dažādi vitamīni un minerālvielas, lai tas pēc iespējas vairāk līdzinātos mātes piena sastāvam. 

Gremošanas sistēmas problēmas zīdainim un vecākiem bieži rada lielas raizes. Mazais ir nemierīgs, raudulīgs, slikti guļ un nav nomierināms. Citam mazulim šīs problēmas izpaužas vairāk, citam mazāk, bet citam bērniņam gandrīz vispār nemaz. Mēs katrs esam atšķirīgs jau kopš dzimšanas. Vai jūsu mazulim bijušas gremošanas sistēmas problēmas? Padalieties ar savu pieredzi, kā tikāt pāri šim posmam! 

Atbildēt