Kas ir enurēze, un kā šādās situācijās rīkoties? Vai ir kādi produkti, kas varētu situāciju uzlabot? Uzziniet vairāk šajā rakstā.
Kas ir enurēze
Enurēze ir atkārtota nespēja kontrolēt urinēšanu, un tā ir izplatīta pediatriskā problēma. Nakts enurēze ir neapzināta urinācija tikai nakts laikā. Tā ir normālā urnpūšļa iztukšošanās, kas notiek nepiemērotos un sociāli nepieņemamos apstākļos un laikā, un tā spēj būt psiholoģiski traumatiska bērnam. Arī uzturu var izmantot kā palīgu, lai ārstētu enurēzi.
Kas veicina enurēzi
Vairāki pētījumi liecina, ka ir daži pārtikas produkti un dzērieni var veicināt diurēzi vai urīnpūšļa muskuļa detrusora pārmērīgu aktivitāti. Tiek uzskatīts, ka hiperkalciūrija dažiem pacientiem varētu būt atbildīga par nakts enurēzi. Tieši tādēļ bērniem enurēzes gadījumos parasti ir ieteicamas diētas un ēšanas paradumu izmaiņas, lai tiktu samazināta šķidruma uzņemšana pirms gulētiešanas, gāzētu dzērienu patēriņš, kā arī tiktu ārstēti aizcietējumi.
Pārmērīga šķidruma uzņemšana var izraisīt poliūriju un veicināt hiperaktīva urīnpūšļa simptomus, kā arī tā satura nesaturēšanu. Uzņemtā šķidruma daudzuma ierobežošana samazina kopējo urīna daudzumu, kas savukārt mazina bērna nepieciešamību urinēt naktī. Tādēļ būtu ieteicams pārtraukt šķidruma uzņemšanu divas stundas pirms gulētiešanas. Arī gāzētie dzērieni var veicināt hiperaktīva urīnpūšļa simptomus. Ir pierādījies, ka šādu dzērienu izslēgšana no uztura var veicināt urīna saturēšanu urīnpūslī.
Jo īpaši ir pierādīts, ka kofeīnam ir diurētisks efekts. Kofeīns var palielināt hiperaktīva urīnpūšļa simptomus, palielinot spiedienu uz urīnpūšļa muskuli detrusoru, kā arī veicinot detrusora uzbudināmību. Tieši tādēļ enurēzes gadījumā no kofeīna vajadzētu izvairīties. Kofeīns ir sastopams vairākos dzērienos un pārtikas produktos, kā, piemēram, kafijā, tējā, kakao un šokolādē; šos produktos bērna uzturā nevajadzētu lietot. Arī aspartams un citi mākslīgie saldinātāji izraisa detrusora kontrakcijas, tādēļ būtu ieteicams izvairīties no šiem urīnpūšļa kairinātājiem. Daudzas košļājamās gumijas savu saldumu iegūst tieši no šiem saldinātājiem.
Uzturs var palīdzēt samazināt enurēzi
Svaigi augļi palielina uzņemtā šķidruma daudzumu, jo tie satur daudz ūdens, un, protams, arī tādi dārzeņi kā gurķi, tomāti u.c. Šie produkti satur vērtīgas uzturvielas, tādēļ tos nevajadzētu izslēgt no bērna uztura, tomēr būtu ieteicams tos lietot dienas laikā un izvairīties no to iekļaušanas bērna ēdienreizēs vakaros.
Hiperkalciūrija (pastiprināta kalcija izdalīšana ar urīnu) tiek uzskatīta par svarīgu nakts enurēzes patoloģisko faktoru, kas bieži uzlabojas, ievērojot uzturu ar ierobežotu kalcija daudzumu. Tomēr bērniem veselīgam augšanas procesam ir svarīgs adekvāts kalcija daudzums uzturā. Tādēļ tiek ieteikts uzturā izvēlēties svaigos sierus kā, piemēram, mozzarella un ricotta (itāļu mīkstais siers), it īpaši dienas laikā. Toties nevajadzētu lietot nogatavinātus sierus kā parmezānu, grana padano vai pecorino, jo tie satur daudz vairāk kalcija nekā svaigie sieri.
Bērnam nelietot uzturā pienu būtu neveselīgi, tādēļ to ieteicams lietot pirms pulksten sešiem vakarā. Ja iespējams, uzturā vajadzētu lietot ūdeni ar zemāku kalcija līmeni. Lai samazinātu uzņemtā kalcija daudzumu, ieteicams lietot dārzeņus, kas bagāti ar oksalātiem un fitātiem, jo tie kavē kalcija uzsūkšanos zarnās. Šādi dārzeņi ir spināti, tomāti, baklažāni, paprika, mangolds un pākšaugi.
Bērniem ar enurēzi iespējams vitamīna B12 un folskābes trūkums, tādēļ uzturā vajadzētu iekļaut pārtiku, kas bagāta ar šiem produktiem, piemēram, gaļu (un it īpaši tās subproduktus kā aknas), zivis (sardīnes, skumbrijas, lašus), olas baltumu un arī dzeltenumu, jūras veltes (mīdijas) un sieru kā vitamīna B12 avotus, un kviešu dīgļus, klijas, kukurūzas pārslas, sparģeļus, rāceņu zaļumus, aunazirņus, spinātus un mangoldu kā folskābes avotu.
Enurēzes gadījumā arī būtu labvēlīgi uzturā lietot produktus, kas satur neaizstājamās omega-3 taukskābes, piemēram, zivis, un it īpaši tunci, lasi, foreles un jūras karūsu.
Visbeidzot, nakts enurēze bieži vien rodas vienlaicīgi ar aizcietējumiem. Iespējams, ka iemesls šim ir taisnās zarnas izplešanās, piepildoties ar izkārnījumiem aizcietējuma dēļ, kas savukārt nospiež urīnpūšļa sienas, izraisot tā satura nesaturēšanu. Tādēļ bērna uzturā vajadzētu iekļaut produktus, kas ir bagātīgi ar šķiedrvielām, piemēram, kviešu klijas un dārzeņus.
Raksts tapis sadarbībā ar On Plate